Najnowsze artykuły

Kominki narożne w domach

Pożyczka pod zastaw mieszkania

Własne mieszkanie w Krakowie krok po kroku

23 października 2021 10:11

Umowa deweloperska - wszystko co powinieneś o niej wiedziećUmowa deweloperska często nazywana jest umową przedwstępną i chociaż pełni podobną rolę, to jednak nie jest tym samym. Ma za zadanie wiązać strony umowy - dewelopera oraz nabywcę - i zabezpieczać dokonywane transakcje w przyszłości.

Umowę przedwstępną zawiera się najczęściej wobec nieruchomości, które zostały już ukończone i oddane do użytku, z kolei umowa deweloperska dotyczy budynków, które dopiero powstają. Okres pomiędzy zawarciem umowy deweloperskiej, a umowy przyrzeczonej jest długi, z uwagi na fakt, że dotyczy nieruchomości, która dopiero się buduje lub jeszcze w ogóle nie istnieje.

Umowa deweloperska - regulacje prawne

Umowę deweloperską reguluje ustawa z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Taka umowa wymaga aktu notarialnego i wiąże obie strony do czasu spełnienia wzajemnych świadczeń. Koszty z tym związane ponoszone są po połowie, przez dewelopera i nabywcę.

W uproszczeniu, na mocy tej umowy deweloper zobowiązuje się do wybudowania budynku i oddania do użytku mieszkania, a kupujący do zapłacenia za nie umówioną kwotę.

Umowa deweloperska - co powinno się w niej znaleźć?

Przede wszystkim warto zacząć od tego, że powinna nosić nazwę “Umowa deweloperska”. W umowie powinny się znaleźć m.in takie informacje:

 • dokładny opis budynku, mieszkania, wyposażenia osiedla itd.
 • miejsce i czas zawarcia umowy,
 • informacja o tym, że otrzymanie kluczy łączy się z ukończeniem inwestycji,
 • termin rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych,
 • cena nabycia prawa własności,
 • określenie usytuowania lokalu mieszkalnego w budynku,
 • określenie pomieszczeń i ich układu w budynku.

Informacji tego typu powinno być więcej, aby jak najdokładniej opisać założenia inwestycji. Taka umowa zabezpiecza interesy stron - zarówno dewelopera, jak i przede wszystkim kupującego. 

deweloper

Do czego zobowiązuje się deweloper i kupujący?

W umowie deweloperskiej musi być zawarte kilka zobowiązań obu stron. Deweloper przede wszystkim:

 • musi mieć prawo do działki, na której buduje,
 • pozwolenie na budowę,
 • zbudować budynek zgodny z opisem, znajdującym się w umowie,
 • przenieść własność na kupującego.

Z kolei kupujący :

 • zobowiązuje się do wpłacenia zadatku,
 • wpłacenia pozostałej części kwoty,
 • odebrania mieszkania.

Warto pamiętać, że jednym z zobowiązań kupującego jest również zgoda na utratę zadatku, jeśli umowa została zerwana z jego winy.

Taka umowa to podstawa współpracy między sprzedającym a kupującym. W przypadku jakichkolwiek nieścisłości, to właśnie umowa deweloperska jest podstawą dochodzenia wzajemnych zależności. Umowa tego typu musi zostać sporządzona przez notariusza. Daje gwarancję ważności i zgodności z przepisami prawnymi. Należy pamiętać, że wszelkie zmiany wprowadzone przez dewelopera do umowy wiążą nabywcę, tylko wtedy, gdy wyraził zgodę na włączenie ich do treści obowiązującej umowy.

Napisz do nas

Omówimy warunki współpracy

Spodobał Ci się napisany przez nas tekst? A może masz coś do dodania w omawianej kwestii lub chcesz opublikować swoją poradę dotyczącą kredytu.

Zainteresowany współpracą z naszszym portalem? Skontaktuj się z naszą Redakcją, używając w tym celu prostego fromularza kontaktowego, który znajdziesz na każdej stornie serwisu. 

Komentarze (0)