Najnowsze artykuły

24 kwietnia 2024 4:54

Armatura wodociągowa - czym ona jest i jak ją wybrać?Armatura wodociągowa dla wielu z nas w dalszym ciągu jest pojęciem dość mistycznym. Jednak każdy z nas świetnie zdaje sobie sprawę z tego, że to właśnie od niej zależy fakt, czy do naszych kranów i innych instalacji, dotrze woda użytkowa. Nic więc dziwnego, że wybór armatury wodociągowej dla większości z nas jest zadaniem prawdziwie karkołomnym. Okazuje się jednak, że warto na wstępie dowiedzieć się, czym jest sama armatura wodociągowa, a następnie poznać kilka kwestii, które ułatwią jej wybór.

Czym jest armatura wodociągowa?

Armatura wodociągowa najprościej może zostać określona jako szereg specjalistycznych urządzeń. To właśnie za ich pomocą możliwe jest zapewnienie odpowiedniego działania całej sieci wodociągowej. Mówiąc prościej, armatura wodociągowa umożliwia otwarcie lub także i zamknięcie przepływu wody w rurociągu. Co więcej, za jej pomocą można również regulować siłę przepływu wody. Najpopularniejszym elementem całej armatury wodociągowej jest zasuwa wodociągowa. Musi być ona trwała i solidnie wykonana, by była jednocześnie gwarancją efektywnego i bezawaryjnego działania. Oczywiście zasuwy wodociągowe wyróżniają się odmiennymi rodzajami i parametrami, dzięki temu mogą być one dopasowane praktycznie do każdej sieci instalacji wodnej.

Jak wybierać elementy armatury wodociągowej?

Wybór armatury wodociągowej bardzo często staje się niezwykle problematycznym zadaniem. Otóż najważniejszym elementem jest zwykle sprawdzenie i dopasowanie poszczególnych komponentów do potrzeb danej instalacji wodnej. Wobec tego można powiedzieć, że na szczególną uwagę zasługują:

  • ciśnienie robocze, jakie oferuje armatura wodociągowa
  • średnica nominalna poszczególnych komponentów
  • ogólny zakres roboczych temperatur, jakimi cechuje się armatura wodna
  • współczynnik oporów miejscowych
  • współczynnik przepływu

Niemniej jednak podczas wyboru armatury wodociągowej same parametry to jeszcze nie wszystko. Bardzo ważnej jest również odpowiednie wybranie producenta. Okazuje się, że to producent z wieloletnim doświadczeniem jak np.: https://www.anwod.com.pl/ będzie gwarancją tego, że każdy komponent armatury wodociągowej będzie solidny i trwały. Wówczas będziemy mogli cieszyć się bezawaryjnym działaniem poszczególnych komponentów i odpowiednim funkcjonowaniem całości instalacji. Uwzględniając powyższe wyznaczniki specyfikacji technicznej, a także, doświadczonego i zaufanego producenta, z pewnością wybór armatury wodociągowej nie będzie tak trudnym zadaniem. Warto więc wszystkie wymienione aspekty dokładnie rozważyć.

Artykuł partnera

Napisz do nas

Omówimy warunki współpracy

Spodobał Ci się napisany przez nas tekst? A może masz coś do dodania w omawianej kwestii lub chcesz opublikować swoją poradę dotyczącą kredytu.

Zainteresowany współpracą z naszszym portalem? Skontaktuj się z naszą Redakcją, używając w tym celu prostego fromularza kontaktowego, który znajdziesz na każdej stornie serwisu. 

Komentarze (0)