Najnowsze artykuły

19 marca 2024 8:08

Czy otrzymasz kredyt hipoteczny bez wkładu własnego? Srawdź!



Jeśli marzy ci się własny dom lub mieszkanie, ale nie posiadasz wkładu własnego - nie martw się! Sprawa wcale nie jest przegrana na starcie. Sprawdź, jak dostać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego i do jakiego banku najlepiej udać się w tej sprawie!


Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego - jaki bank? 


Zdecydowana większość banków polskich ma prawo do udzielenia kredytu hipotecznego bez wkładu własnego. Co prawda BNP Paribas, ING Bank Śląski i Citi Bank Handlowy deklarują możliwość pożyczki maksymalnie 90% wartości nieruchomości, natomiast Invest-Bank i Bank BPH gwarantują udzielenie kredytu jedynie w przypadku minimum 20% wkładu własnego, są to jednak wyjątki od reguły. 


Jak dostać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego


Okazuje się, że jest to możliwe! Niejednokrotnie marzenia o własnym mieszkaniu może ocalić… darowizna! W przypadku, gdy pochodzi ona od członka rodziny, może być nawet zwolniona od podatku. Jak to się dzieje? Bliscy znajdują się w pierwszej grupie podatkowej, w której kwota zwolniona od podatku może wynieść nawet 19 274 złotych. Nawet w przypadku darowizny od rodziców czy dziadków nie wolno zapomnieć o spisaniu odpowiedniej umowy. Każda darowizna objęta jest specjalnym podatkiem i koniecznie trzeba zgłosić ją do Urzędu Skarbowego.

Kolejną możliwością obejścia wkładu własnego w przypadku kredytu, jest dokonanie zabezpieczenia na innej nieruchomości. Wystarczy, że jej wartość będzie przewyższała wysokość wkładu własnego. Istnieje także możliwość tzw. „zabezpieczenia się nieruchomością”, która nie należy do nas. W tym celu można też wykorzystać z powodzeniem działkę budowlaną czy budynki przemysłowe.

Również niektórzy deweloperzy udzielają swym klientom pożyczki na wkład własny, ponieważ zależy im na jak najszybszej sprzedaży mieszkania.

Warto zastanowić się nad skorzystaniem z programu rządowego jakim jest IKM, oznaczające Indywidualne Konto Mieszkaniowe. IKM, w zamian za regularne gromadzenie oszczędności na koncie, oferuje stosowne premie.

Istnieje możliwość podziału kredytu na dwie raty. Sposób ten nazywany jest metodą 90/10 lub 80/20. Najlepiej skorzystać z niego w przypadku, gdy budowa zakupionego przez nas domu lub mieszkania dopiero się rozpoczyna. Kredyt, rozbity na dwie raty, pozwala nam uruchomić najpierw 10 lub 20% świadczenia, a dopiero później wcielić w życie pozostałe 80 lub 90%. Dzięki temu część pieniędzy zostanie spłacona już w momencie, w którym będziemy potrzebowali sumy na kolejny etap budowy.

Pożyczki z pracy - o ile ktoś posiada możliwość zaciągnięcia takowej - są zwykle nieoprocentowane, raty zaś potrącane są bezpośrednio z wynagrodzenia. Warto się nad nimi zastanowić, pamiętając oczywiście o tym, że wyjście to stanowi dodatkowe obciążenie budżetu.

Ostatnią propozycją, mogącą pomóc otrzymać kredyt bez wkładu własnego, jest zawyżenie wartości nieruchomości. W przypadku, gdy komuś spieszy się ze sprzedażą mieszkania i proponuje za nie 300 tysięcy złotych, podczas gdy jego cena rynkowa wynosi minimum 350 tysięcy, bank może uznać różnicę cen za nasz wkład własny. W takim przypadku warto zlecić rzeczoznawcy majątkowemu wykonanie wyceny, a także wybrać właściwy bank, akceptujący zewnętrzne operaty szacunkowe.

Napisz do nas

Omówimy warunki współpracy

Spodobał Ci się napisany przez nas tekst? A może masz coś do dodania w omawianej kwestii lub chcesz opublikować swoją poradę dotyczącą kredytu.

Zainteresowany współpracą z naszszym portalem? Skontaktuj się z naszą Redakcją, używając w tym celu prostego fromularza kontaktowego, który znajdziesz na każdej stornie serwisu. 

Komentarze (0)