Najnowsze artykuły

26 kwietnia 2024 0:23

Jakie dokumenty są nam niezbedne do kredytu hipotecznego?



Zastanawiasz się, jakie dokumenty będą ci potrzebne do wzięcia kredytu hipotecznego? Które pisma konieczne są przy budowie domu, jakie przy remoncie, a co niezbędne okaże się w momencie, gdy prowadzisz działalność gospodarczą?


Jakie dokumenty do kredytu hipotecznego na budowę domu? 


Do budowy domu przyda ci się akt notarialny potwierdzający prawo własności działki, na której rozpocznie się budowa domu, projekt budowlany, odpis z księgi wieczystej działki (może być wygenerowany automatycznie z eKW), decyzja o pozwoleniu na budowę z klauzulą ostateczności, a także kosztorys i harmonogram prac według wzoru banku. Nie może zabraknąć również wypisu i wyrysu z ewidencji gruntów (dokument ważny od 3 do 6 miesięcy), dzienniku budowy (przyda się kopia pierwszej strony oraz wszystkich stron, na których znajdują się wpisy), umowy z wykonawcami (w przypadku, gdy nie prowadzisz prac budowlanych samodzielnie) oraz operatu szacunkowego, który zostanie sporządzony przez rzeczoznawcę niezależnego (o ile bank akceptuje takowy dokument).
 

Jakie dokumenty do kredytu hipotecznego na remont? 


Do remontu lub wykończenia nieruchomości będziesz potrzebować kosztorysu prac remontowych na druku bankowym, aktu notarialnego potwierdzającego prawo własności nieruchomości, a także pozwolenia na budowę lub zgłoszenie prac budowlanych (jeśli jest wymagane prawem budowlanym) oraz odpisu z księgi wieczystej nieruchomości.


Jakie dokumenty do kredytu hipotecznego - działalność gospodarcza? 


W przypadku, gdy prowadzisz działalność gospodarczą, musisz zadbać o zaświadczenie o nadaniu numeru REGON (numer identyfikacji podmiotu gospodarki narodowej; zaświadczenie wydawane jest w Głównym Urzędzie Statystycznym), które możesz zastąpić wydrukiem z CEIDG oraz o zaświadczenie o nadaniu NIP (a więc numeru identyfikacji podatkowej, nadawanego przez Urząd Skarbowy). NIP - podobnie jak numer REGON - możesz zastąpić wydrukiem z CEIDG. Kolejnymi niezbędnymi dokumentami będą: zaświadczenie o ewidencji działalności gospodarczej z CEIDG, oryginał zaświadczenia z ZUS o niezaleganiu z tytułu składek, oryginał zaświadczenia z US o niezaleganiu z tytułu zobowiązań podatkowych, zezwolenie na prowadzenie działalności, wyciąg z rachunku firmowego oraz oświadczenie osoby prowadzącej działalność, a więc oświadczenie dotyczące wysokości dochodów po opodatkowaniu za bieżący rok. Sam wyciąg z rachunku firmowego nie musi (ale może!) być wymagany przez konkretny bank. Korzystne okaże się założenie osobnego rachunku bankowego dla swego biznesu, nawet w przypadku, gdy jest to jednoosobowa działalność gospodarcza - będzie to bardziej przejrzyste dla banku, ponieważ pieniądze firmowe nie będą łączyły się z prywatnymi.

Napisz do nas

Omówimy warunki współpracy

Spodobał Ci się napisany przez nas tekst? A może masz coś do dodania w omawianej kwestii lub chcesz opublikować swoją poradę dotyczącą kredytu.

Zainteresowany współpracą z naszszym portalem? Skontaktuj się z naszą Redakcją, używając w tym celu prostego fromularza kontaktowego, który znajdziesz na każdej stornie serwisu. 

Komentarze (0)