Hipoteka
20 lut 2019
20 września 2024 15:43
Chcesz zbudować dom i zastanawiasz się, jak sfinansować postępy prac? Przekonaj się, czym charakteryzuje się kredyt hipoteczny na budowę domu i czy jest opłacalny.
By złożyć wniosek o kredyt, rolnik powinien okazać zaświadczenie o posiadaniu gruntów rolnych, na podstawie których bank będzie w stanie obliczyć uzyskiwane dochody. Właściwe dokumenty należy przedstawić także w przypadku dzierżawienia gruntów. Konieczne będzie również przedstawienie dopłat i subwencji otrzymywanych z Unii Europejskiej, a niejednokrotnie także potwierdzenia o niezaleganiu z podatkiem rolnym i składkami na ubezpieczenie z KRUS. Zdarza się też, że banki żądają decyzji Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o przyznaniu dopłat bezpośrednich w danej wysokości. Nie bez znaczenia pozostaje długość prowadzonej działalności rolniczej. Niejednokrotnie banki nie wymagają konkretnej daty rozpoczęcia działalności gospodarczej, innym razem obowiązkowy jest dla nich półroczny, roczny lub nawet dwuletni staż.
Niestety, banki wciąż niechętnie odnoszą się do udzielania kredytów pod zakup działek - mają one ograniczoną płynność, mogą znienacka utracić swoją wartość, a więc są gorszym zabezpieczeniem ewentualnego kredytu. Rolnik, by dokonać zakupu działki, zmuszony jest przedstawić oświadczenie o pochodzeniu pieniędzy na zakup ziemi. Jednocześnie - zgodnie z nową ustawą - nabywca nie może ustanowić hipoteki na nieruchomość rolną na rzecz banku w okresie aż 15 lat od dnia nabycia. Agencja Nieruchomości Rolnych może wyrazić zgodę, by ustanowić hipotekę na nieruchomości rolnej w przypadku, kiedy ma ona stanowić zabezpieczenie dla spłaty kredytu, zaciąganego na budowę lub modernizację budynków gospodarczych.
Pierwszym krokiem do budowy domu jest niewątpliwie zakup działki, najlepiej - rzecz jasna - budowlanej. Kolejno należy wybrać projekt lub utworzyć go z architektem wedle upodobań i formalnych wymagań. Posiadając niezbędne dokumenty, takie jak pozwolenie na budowę, projekt, wypis i wyrys dla działki oraz dokument potwierdzający prawo własności (najczęściej akt notarialny), należy przystąpić do wyboru banku. Warto przy tym zwrócić uwagę na sposób i koszt rozliczania wpłaconych transz, a także na szacowany koszt wybudowania metra kwadratowego - to właśnie na jego podstawie bank obliczy minimalną wartość kredytu. Po przedstawieniu kosztorysu budowy i jej harmonogramu, bank może wypłacić określony kredyt. Co istotne, nie zawsze jest on wypłacany jednorazowo - często zostaje przelewany zgodnie z postępem prac budowlanych w transzach. Transza wypłaty środków pieniężnych przez bank może zostać wstrzymana w przypadku niewywiązania się z któregoś z etapu budowy. W przypadku kredytu hipotecznego na budowę domu, zakupiona działka budowlana może zostać potraktowana jako wkład własny, co zwiększy szansę na uzyskanie upragnionej kwoty. Bez działki bank nie wyrazi zgody na finansowanie budowy.
© Copyright HipotekaPoradnik.pl | Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Komentarze (0)