Hipoteka
20 lut 2019
25 września 2023 12:14
Kredyt w banku hipotecznym to gwarancja większej stabilności i ochrony przed zmiennością stóp procentowych, jednak by go uzyskać, należy spełniać szereg określonych warunków. Przede wszystkim, wpłata własna musi wynosić co najmniej 20% wartości nieruchomości, niemożliwy jest zakup mieszkania będącego dopiero na etapie budowy, z kredytu hipotecznego można sfinansować jedynie zakup istniejących nieruchomości, a wyceniając wartość lokalu, bank może zastosować bardzo sztywne szacowanie, mogące ograniczyć nasze możliwości.
Bank hipoteczny to specjalistyczna instytucja finansowa, prowadzona w formie spółki akcyjnej. Do głównych zadań banku hipotecznego należy udzielanie kredytów zabezpieczanych hipoteką, a także emitowanie hipotecznych listów zastawnych na ich podstawie.
Komisja Nadzoru Finansowego to organ sprawujący władzę nad bankami hipotecznymi. Czyni to za pośrednictwem powoływanego raz na 6 lat powiernika. Ustawa głosi, że nazwa instytucji musi zawierać w sobie określenie „bank hipoteczny”.
Banki hipoteczne, prócz udzielania kredytów hipotecznych i emisji listów zastawnych, mogą wykonywać takie czynności, jak emitowanie obligacji, zaciąganie pożyczek i kredytów, a także przechowywanie papierów wartościowych i świadczenie usług konsultingowych i doradczych, związanych z rynkiem nieruchomości.
Obecnie na polskim rynku funkcjonują 3 banki hipoteczne. Należy do nich PKO Bank Hipoteczny, Pekao Bank Hipoteczny, a także mBank Hipoteczny. Do pozyskiwania pieniędzy na zakup mieszkania, banki hipoteczne używają środków finansowych, które pochodzą z obligacji zabezpieczonych, czyli z tak zwanych listów zastawnych. Są to specyficzne papiery wartościowe. Zobowiązując się do wypłaty konkretnej kwoty w określonym czasie, bank hipoteczny emituje listy zastawne. Co więcej, przy okazji kredytu w banku hipotecznym, rata będzie stała od 5 do 10 lat. Warto zaznaczyć, że banki hipoteczne mają do zaoferowania jedynie długoterminowe kredyty, bank uniwersalny proponuje natomiast również lokaty, karty kredytowe i wiele innych. Środki na kredyt hipoteczny bank uniwersalny pozyskuje z reguły z depozytów innych klientów. Istotny jest również fakt, że kredyt hipoteczny w banku niebędącym bankiem hipotecznym, jest najczęściej kredytem z oprocentowaniem zmiennym, a co za tym idzie - kwota raty kredytu zmienia się mniej więcej co kwartał, ponieważ działanie banków uniwersalnych opiera się na zmiennych stopach procentowych.
© Copyright HipotekaPoradnik.pl | Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Komentarze (0)