Najnowsze artykuły

19 marca 2024 3:01

Bank hipoteczny



Kredyt w banku hipotecznym to gwarancja większej stabilności i ochrony przed zmiennością stóp procentowych, jednak by go uzyskać, należy spełniać szereg określonych warunków. Przede wszystkim, wpłata własna musi wynosić co najmniej 20% wartości nieruchomości, niemożliwy jest zakup mieszkania będącego dopiero na etapie budowy, z kredytu hipotecznego można sfinansować jedynie zakup istniejących nieruchomości, a wyceniając wartość lokalu, bank może zastosować bardzo sztywne szacowanie, mogące ograniczyć nasze możliwości.


Bank hipoteczny - co to jest? 


Bank hipoteczny to specjalistyczna instytucja finansowa, prowadzona w formie spółki akcyjnej. Do głównych zadań banku hipotecznego należy udzielanie kredytów zabezpieczanych hipoteką, a także emitowanie hipotecznych listów zastawnych na ich podstawie.

Komisja Nadzoru Finansowego to organ sprawujący władzę nad bankami hipotecznymi. Czyni to za pośrednictwem powoływanego raz na 6 lat powiernika. Ustawa głosi, że nazwa instytucji musi zawierać w sobie określenie „bank hipoteczny”.


Jak działa bank hipoteczny?


Banki hipoteczne, prócz udzielania kredytów hipotecznych i emisji listów zastawnych, mogą wykonywać takie czynności, jak emitowanie obligacji, zaciąganie pożyczek i kredytów, a także przechowywanie papierów wartościowych i świadczenie usług konsultingowych i doradczych, związanych z rynkiem nieruchomości.

Obecnie na polskim rynku funkcjonują 3 banki hipoteczne. Należy do nich PKO Bank Hipoteczny, Pekao Bank Hipoteczny, a także mBank Hipoteczny. Do pozyskiwania pieniędzy na zakup mieszkania, banki hipoteczne używają środków finansowych, które pochodzą z obligacji zabezpieczonych, czyli z tak zwanych listów zastawnych. Są to specyficzne papiery wartościowe. Zobowiązując się do wypłaty konkretnej kwoty w określonym czasie, bank hipoteczny emituje listy zastawne. Co więcej, przy okazji kredytu w banku hipotecznym, rata będzie stała od 5 do 10 lat. Warto zaznaczyć, że banki hipoteczne mają do zaoferowania jedynie długoterminowe kredyty, bank uniwersalny proponuje natomiast również lokaty, karty kredytowe i wiele innych. Środki na kredyt hipoteczny bank uniwersalny pozyskuje z reguły z depozytów innych klientów. Istotny jest również fakt, że kredyt hipoteczny w banku niebędącym bankiem hipotecznym, jest najczęściej kredytem z oprocentowaniem zmiennym, a co za tym idzie - kwota raty kredytu zmienia się mniej więcej co kwartał, ponieważ działanie banków uniwersalnych opiera się na zmiennych stopach procentowych.

Napisz do nas

Omówimy warunki współpracy

Spodobał Ci się napisany przez nas tekst? A może masz coś do dodania w omawianej kwestii lub chcesz opublikować swoją poradę dotyczącą kredytu.

Zainteresowany współpracą z naszszym portalem? Skontaktuj się z naszą Redakcją, używając w tym celu prostego fromularza kontaktowego, który znajdziesz na każdej stornie serwisu. 

Komentarze (0)