Najnowsze artykuły

16 kwietnia 2024 8:18

Kredyt hipoteczny a wkład własny w 2019 roku



Wkład własny może okazać się problematyczny dla sporej liczby kredytobiorców. Dowiedz się, czym jest wkład własny, jak jego wysokość klaruje się w 2019 roku i co prócz gotówki może za niego posłużyć.
 

Kredyt hipoteczny - wkład własny; co to jest? 


Wkładem własnym nazywamy kwotę środków, którą zaciągający kredyt nabywca nieruchomości pokrywa z własnych oszczędności. Jeśli cena kupowanego mieszkania wynosi 350 tysięcy złotych, kredytobiorca natomiast otrzymał kredyt na 300 tysięcy, oznacza to, że wkład własny wyniósł 50 tysięcy złotych. Starając się o kredyt hipoteczny, konieczne jest posiadanie wkładu własnego w wysokości minimum 10% wartości całej kwoty. Zdarza się, że do wspomnianego 10% wkładu własnego należy doliczyć także prowizję bankową, opłaty notarialne i prowizję dla biura nieruchomości.  


Kredyt hipoteczny - wkład własny 2019 


Według ostatniego raportu AMRON - SAFRiN, średnia wartość udzielanych kredytów hipotecznych wzrosła o 22 753 złote: jeszcze w II kwartale 2017 roku wynosiła 233 208 złotych, a już w II kwartale 2018 - 255 861 złotych. Niestety, zmiana zwyżkowego trendu jest obecnie nieprzewidywana, a co za tym idzie - 2019 rok będzie jeszcze trudniejszy w gromadzeniu wkładu własnego.

W roku 2019 prognozowana jest również zaostrzona przez banki polityka kredytowa, a co za tym idzie - konieczność posiadania większej zdolności kredytowej. Kryteria przyznawania kredytów hipotecznych może samoistnie zaostrzać również rosnąca inflacja oraz próbująca jej zaradzić polityka pieniężna.

Prawdopodobnie również rok 2019 upłynie pod wymogiem 10% wkładu własnego w większości banków, za wyjątkiem Banku Pocztowego, ING Banku Śląskiego, BOŚ Banku i BGŻ BNP Paribas, w których to obowiązywać będzie 20% wkładu własnego.


Kredyt hipoteczny - wkład własny; działka 


W przypadku kredytu hipotecznego na budowę domu, zakupiona działka budowlana może zostać potraktowana jako wkład własny, co zwiększy szansę na uzyskanie upragnionej kwoty.

W większości banków wartość działki budowlanej z powodzeniem pokryje środki wymagane jako wkład własny. Bywa, że bank bierze pod uwagę również wartość prac, które dotychczasowo zostały zrealizowane już na budowie. Zawrzeć można w nich zaliczkę zapłaconą deweloperowi lub inwestycję w materiały budowlane. Należy zaznaczyć, że akceptowane są wyłącznie udokumentowane wydatki, dlatego koniecznie trzeba zachowywać każdą fakturę i paragon.

Napisz do nas

Omówimy warunki współpracy

Spodobał Ci się napisany przez nas tekst? A może masz coś do dodania w omawianej kwestii lub chcesz opublikować swoją poradę dotyczącą kredytu.

Zainteresowany współpracą z naszszym portalem? Skontaktuj się z naszą Redakcją, używając w tym celu prostego fromularza kontaktowego, który znajdziesz na każdej stornie serwisu. 

Komentarze (0)