Najnowsze artykuły

5 grudnia 2023 5:24

Bezpieczeństwo płatności kartą w PolscePłacenie kartą płatniczą jest wygodne, szybkie i bezpieczne, jeśli pamięta się o zachowaniu środków bezpieczeństwa. Coraz więcej Polaków korzysta z tej metody płatności. Trzeba mieć jednak świadomość, że przez nierozważne użytkowanie karty możemy paść ofiarą kradzieży. Z danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski wynika, że tylko w 2019 roku Polakom ukradziono aż 28,6 mln złotych. Doszło do ponad 37 600 nieautoryzowanych transakcji. W jaki sposób ochronić się przed kradzieżą?

PIN – gwarancja bezpieczeństwa płatności kartą?

Dokonując płatności kartą, proszeni jesteśmy o jej PINTo jej podstawowe zabezpieczenie. Pozwala na dokonywanie płatności bezgotówkowych oraz wypłatę środków z bankomatu. Dlatego tak ważne jest, aby chronić kod. Wiele osób ten czterocyfrowy numer ustanawia bezmyślnie, ułatwiając zadanie oszustom. Choć wydawać by się mogło, że jest on nie do złamania, rzeczywistość okazuje się inna. Ustalamy bowiem przewidywalne hasła, które łatwo można odgadnąć. Z analizy przeprowadzonej przez Data Genetics na 3,4 mln PIN-ów wynika, że aż 10,71% klientów banków używa kodu „1234”. Kolejnym popularnym hasłem jest „1111”, ustawionego przez 6,02% osób. W jaki sposób chronić się przed kradzieżą?

  • Nie należy trzymać PINu w portfelu. Warto nauczyć się go na pamięć. Lepiej unikać zapisywania go na kartce.
  • PIN powinien być trudny do odgadnięcia. Najlepiej jeśli będzie to przypadkowy ciąg cyfr, niezwiązany z żadną istotną datą.
  • Karta płatnicza powinna mieć często zmieniany kod.
  • Nie wolno udostępniać hasła nikomu, nawet członkom rodziny. W razie kradzieży stracić można prawo do odszkodowania, jeśli okaże się, że oszustwo nastąpiło na skutek „rażącego niedbalstwa”.
  • Należy uważać na próby wyłudzenia PINu. Oszuści często powołują się na pracowników banku.

Jak bezpiecznie korzystać z karty płatniczej?

Karty płatnicze posiadają datę ważności oraz kod CVV2 lub CVC2, które są równie ważne co PIN. Znajomość tych danych pozwala na dokonywanie zakupów przez Internet. Cyberprzestępcy infekują urządzenie złośliwym oprogramowaniem, które może przechwycić informacje. Częstą praktyką są również fałszywe sklepy internetowe. Dane dotyczące karty płatniczej powinny być podawane tylko na szyfrowanych stronach. Warto również skorzystać z dodatkowej formy zabezpieczenia, np. 3D-Secure. Jest to bezpłatna usługa. Wymusza dwustopniową weryfikację, dzięki czemu karta płatnicza jest lepiej chroniona. Podczas płatności karta płatnicza zawsze powinna być w zasięgu wzroku. Należy również pamiętać o bezpiecznym korzystaniu z bankomatów – zaleca się korzystać z tych samych automatów. Dzięki czemu łatwiej dostrzec różnice w wyglądzie. Wpisując PIN, należy zakryć go ręką. Warto również zawsze pobierać potwierdzenie operacji.

Nawet zachowując wszelkie środki bezpieczeństwa, nietrudno paść ofiarą kradzieży przy użyciu karty płatniczej. Kreatywność oszustów jest nieograniczona. Zgromadzone środki na koncie można jednak ochronić, ustawiając dzienny limit transakcji.

Artykuł sponsorowany

Napisz do nas

Omówimy warunki współpracy

Spodobał Ci się napisany przez nas tekst? A może masz coś do dodania w omawianej kwestii lub chcesz opublikować swoją poradę dotyczącą kredytu.

Zainteresowany współpracą z naszszym portalem? Skontaktuj się z naszą Redakcją, używając w tym celu prostego fromularza kontaktowego, który znajdziesz na każdej stornie serwisu. 

Komentarze (0)