Najnowsze artykuły

27 kwietnia 2024 7:16

Procedury przyznawania kredytu hipotecznego



W życiu podejmuje się ważne i mniej ważne decyzje, wzięcie kredytu hipotecznego z absolutną pewnością należy do pierwszej kategorii. Wiąże się to przede wszystkim z olbrzymią kwotą gotówki, jaką należy pożyczyć, a potem spłacić wraz z odsetkami, i to, tak na marginesie, też powinno dać do myślenia. W grę wchodzą duże pieniądze, a więc niewykonalne jest by wszystko odbyło się w tempie błyskawicznym, od ręki. Co prawda w każdym banku występują różnice w postępowaniu, jednak różnią się one szczegółami, a ogólny plan postępowania jest zawsze taki sam.

Na samym początku musimy wybrać bank, w którym chcemy zaciągnąć kredyt. Gdy już mamy wybrany bank, tam dostaniemy potrzebna listę dokumentów, które należy skompletować i dostarczyć do danej placówki bankowej. Uporządkowane dokumenty podlegają analizie przez pracowników banku i następuje decyzja, czy udzielą kredytu, czy nie. Kredyt hipoteczny to poważna sprawa, dlatego bank rygorystycznie rozpatruje wnioski kredytowe choć możemy mieć mieć wpływ na decyzję banku: http://pamietnikwindykatora.pl/jak-przygotowac-sie-do-wziecia-kredytu-hipotecznego/. Jeżeli bank przychylnie rozpatrzy naszą prośbę o kredyt, następuje określenie warunków kredytu i sporządzenie stosownej umowy.

Placówka banku, w której będziemy podpisywać umowę, może zażądać od nas przedstawienia dodatkowych dokumentów które będziemy musieli donieść. Należy także uiścić dodatkowe opłaty – jakżeby mogło być inaczej, skoro cały świat skupia się wokół pieniądza.

Kolejnym krokiem jest wizyta u notariusza. Udajemy się tam, by podpisać akt notarialny z notariuszem i sprzedającym. Notariuszowi należy okazać umowę kredytową oraz oświadczenie z banku.

Kredyty hipoteczne zabezpieczane są w postaci hipoteki, dlatego trzeba udać się do sądu i złożyć wniosek o wpis do hipoteki, notabene znacznie przewyższającej kwotę kredytu: http://pamietnikwindykatora.pl/wartosc-hipoteki-a-kwota-kredytu-hipotecznego/. Banki wymagają też ubezpieczenia nieruchomości od zdarzeń losowych, takich jak pożary, powodzie, dlatego należy opłacić takie ubezpieczenie.

Tak oto dotarliśmy do ostatniego kroku jakim jest uruchomienie kredytu. W placówce bankowej okazujemy akt notarialny i potwierdzenie złożenia wniosku do hipoteki przez sąd. Kredyt zostajemy uruchomiony, z czym wiąże się spłacanie go w najbliższych kilkudziesięciu latach.

Artykuł partnera

Napisz do nas

Omówimy warunki współpracy

Spodobał Ci się napisany przez nas tekst? A może masz coś do dodania w omawianej kwestii lub chcesz opublikować swoją poradę dotyczącą kredytu.

Zainteresowany współpracą z naszszym portalem? Skontaktuj się z naszą Redakcją, używając w tym celu prostego fromularza kontaktowego, który znajdziesz na każdej stornie serwisu. 

Komentarze (0)