Najnowsze artykuły

30 marca 2024 6:51

Jak działa odwrócona hipoteka?



Czy wiesz, czym dokładnie jest odwrócona hipoteka? Zastanawia cię, czy odwrócony kredyt hipoteczny jest opłacalny? Poznaj sens kredytu odwróconego i sprawdź, jakimi opiniami się cieszy!


Odwrócona hipoteka - ustawa 


Zgodnie z ustawą o odwróconym kredycie, przez umowę odwróconego kredytu hipotecznego bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas nieoznaczony określoną sumę środków pieniężnych, których spłata nastąpi po śmierci kredytobiorcy, a kredytobiorca zobowiązuje się do ustanowienia zabezpieczenia spłaty tej sumy wraz z należnymi odsetkami oraz innymi kosztami. Kredytobiorcą może być osoba fizyczna, która jest właścicielem nieruchomości lub której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, lub prawo użytkowania wieczystego. Kredytobiorcą może być również osoba fizyczna będąca współwłaścicielem nieruchomości lub której przysługuje udział w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu lub w prawie użytkowania wieczystego.


Odwrócona hipoteka w Polsce 


Zarówno w Polsce, jak i na świecie, wyróżnić można dwa modele hipoteki odwróconej. Pierwszym z nich jest model kredytowy, drugim natomiast - model sprzedażowy. Model kredytowy to nic innego jak pożyczka bądź kredyt zabezpieczony hipoteką, który definitywnie ma zostać spłacony ze środków pochodzących ze sprzedaży nieruchomości. Model sprzedażowy oznacza zaś przeniesienie prawa własności do nieruchomości i zapewnienie dożywotniego z niej korzystania przez beneficjenta. Model sprzedażowy ma również za zadanie umożliwić wykorzystanie środków wynikających z wartości nieruchomości, w ramach dodatkowego źródła dochodu na emeryturze.


Odwrócona hipoteka - opinie


Niestety, według powszechnie panujących opinii, odwrócona hipoteka nie jest dobrym rozwiązaniem. Po podpisaniu dożywotniej umowy cywilnej, emeryt (bo właśnie do emerytów kierowana jest propozycja odwróconej hipoteki) zrzeka się nieruchomości na rzecz danej firmy, która w zamian za to zobowiązuje się do wypłacania mu świadczenia w określonej wysokości do końca życia. Stracić można naprawdę wiele. Wartość nieruchomości jest niejednokrotnie nieporównywalna z wielkością świadczeń. Co więcej, w przypadku, gdy osoba korzystająca z odwróconej hipoteki umrze po roku, otrzyma znacznie mniejszą kwotę, niż sumę, którą uzyskałaby po prostu sprzedając lub wynajmując nieruchomość. Jeśli opisywaną nieruchomością jest miejsce zamieszkania seniora, proponowana suma również z reguły jest kilkadziesiąt razy mniejsza, niż powinna.


Odwrócona hipoteka - co to jest? 


Odwrócony kredyt hipoteczny to usługa finansowa pozwalająca zamienić nieruchomość mieszkaniową na płynne środki finansowe, które mogą zostać wykorzystane na potrzeby prywatnych świadczeń emerytalnych. W hipotece odwróconej istnieje możliwość zachowania prawa do mieszkania, przy jednoczesnym uwolnieniu zgromadzonego w nim majątku. W skrócie: emeryt oddaje swoją nieruchomość firmie, która w zamian za to wypłaca mu comiesięczną kwotę pieniężną. Jej wysokość zależy od wartości nieruchomości.

Napisz do nas

Omówimy warunki współpracy

Spodobał Ci się napisany przez nas tekst? A może masz coś do dodania w omawianej kwestii lub chcesz opublikować swoją poradę dotyczącą kredytu.

Zainteresowany współpracą z naszszym portalem? Skontaktuj się z naszą Redakcją, używając w tym celu prostego fromularza kontaktowego, który znajdziesz na każdej stornie serwisu. 

Komentarze (0)